Galeria zdjęć z wyprawy Jedwabnym Szlakiem 2017

KAZACHSTAN

Kazachstan sam w sobie jest już wielką atrakcją, to kraj bardzo różnorodny pod względem geograficzny posiadający wiele rezerwatów i parków narodowych.. Są tu wysokie góry, pustynie, piękne doliny, turkusowe jeziora wysoko w górach, czyli po prostu eldorado dla miłośników podróży 4×4. Podczas naszej wyprawy przejedziemy przez bezkresne stepy, odwiedzimy między innymi: pustynie Kyzył-kum (10 na świecie) i Mujun – kum, Śpiewające Wydmy, Bajkonur (może uda się zobaczyć start rakiety), morze Aralskie …a właściwie to co z niego zostało, Besshatyr burial mounds – tajemnicze kurhany sprzed kilku tys lat, depresję Karagiye (czwarta na świecie 130mppm), góry i park Altyn Emel, Twierdza Sauran, Kanion Charyn, Zailisky Alatau i góry Tien-Shan, jeziora Kolsay, zanocujemy na dzikiej rajskiej piaszczystej plaży nad morzem Kaspijskim. To tylko mały fragment listy atrakcji które na nas czekają. Natura jest zdecydowanie największą atrakcją turystyczną Kazachstanu więc naszą uwagę skupimy głównie na tym aspekcie. Jedno można powiedzieć na pewno – wyprawa do Kazachstanu to jedna z tych przygód, którą zapamiętacie na całe życie.

 

KIRGISTAN

Kirgistan to mały górzysty kraj leżący w samym sercu Azji Środkowej, graniczący z Kazachstanem, Uzbekistanem, Tadżykistanem i Chinami, otoczony pasmami gór Tien Shan i Pamir Alay. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 198,500 kilometrów kwadratowych z czego 93% to wysokie góry. Średnia wysokość  2750 m npm. Kirgistan zachwyca krajobrazem. Górskie widoki należą do najpiękniejszych na świecie. Kirgistan to również zapierające dech w piersiach jeziora, urokliwe miasta i wsie pełne historii i orientalnej kultury oraz wspaniałych, gościnnych ludzi. Podczas naszej wyprawy przejedziemy przez przełęcz Tue Ashuu leżącą na wysokości 3000mnpm.  Droga ta jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Kirgistanie. Dojedziemy do drugiego co do wielkości jeziora w kraju – Son Kul Lake. Jest to najwyżej położone jezioro w Kirgistanie – 3013 mnpm. W samym sercu gór Tian Shan zwiedzimy Tash Rabat Caravanserai. Jest to zbudowany wewnątrz góry 14 wieczny zamek położony na trasie Jedwabnego Szlaku.  W jego podziemiach zobaczymy starożytne cele więzienne dla rozbójników grasujących na Jedwabnym Szlaku. Po drodze przejedziemy wzdłuż zachwycającej przełęczy Moldo Ashu. Kolejna atrakcja  to przełęcz  Tosor – na wysokości 3 950 mnpm oraz główny punkt turystyczny kraju. Issyk Kul to drugie na świecie co do wielkości jezioro o charakterze alpejskim zwane „perłą Azji Środkowej”. Z naszą wyprawą dotrzemy do wąwozu Jeti Oguz słynącego z czerwonych formacji skał. Odwiedzimy meczet Dungan wybudowany w stylu chińskim bez użycia jednego gwoździa.
To wszystko to tylko mały fragment  całego zbioru atrakcji, które czekają nas w Kirgistanie.

 

TADZYKISTAN

Tadżykistan, jest niewielkim krajem położonym w Azji Środkowej. Kraj ten należy do byłych republik radzieckich i jest w większości zdominowany przez wyznawców islamu. Tadżykistan jest krajem górzystym, cechującym się surowym, wybitnie suchym kontynentalnym klimatem.Temperatury zróżnicowane w zależności od wysokości terenu. W lecie w ciągu dnia upały mogą sięgać nawet 50C. Ponad 90% powierzchni Tadżykistanu leży w górach, na wysokościach nierzadko przekraczających 4000mnpm . Zbiega się tu pięć potężnych łańcuchów górskich: Himalaje, Karakorum, Pamir, Tien-Szan i Hindukusz. Sprawia to, że tutejsze krajobrazy nie mają sobie równych. Niezamieszkałe, ciągnące się przez dziesiątki kilometrów odludne tereny, na których od czasu do czasu zobaczyć można tylko zagrodę pasterską potęgują odczucie odcięcia od świata. Obowiązkowym punktem programu każdego turysty wybierającego się w podróż do Tadżykistanu jest przejazd tak zwaną „Pamir Higway” która będzie naszym głównym celem w Tadzykistanie. To druga najwyżej położona droga świata. „Autostrada” to szutrowa droga poprowadzona wśród sięgających ponad 7000 metrów nad poziomem morza szczytów. Droga w większosci biegnie na wysokości 4000mnpm. Pamir Higway to druga najwyżej położona droga na świecie. To właśnie tu wyjedziemy na największą wysokość podczas naszej wyprawy – przełęcz Ak-Baital Pass (4655m n.p.m.) Widoki zapierają dech w piersiach. Niemniej malownicza jest Dolina Wachańska będoca jednocześnie granicą między Afganistanem i Tadżykistanem. Niezwykle malownicze są także krystalicznie czyste tadżyckie jeziora, w których przeglądają się szczyty otaczających je gór. Mieszkańcy są bardzo gościnni, a w wielu rejonach poczytują sobie za punkt honoru odpowiednie przyjęcie gości z dalekich stron. Należy pamiętać o lokalnych zwyczajach i poszanowaniu dla muzułmańskich tradycji. Dotyczy to głównie kobiet, które nie powinny pojawiać się w zbyt mocno odsłaniających ciało ubraniach. Zaproszenie do tadżyckiego domu wiąże się zawsze z poczęstunkiem, na który składają się lokalne potrawy takie jak pilaw, pieczona baranina, lagman i kumys. Dobrze jest mieć ze sobą drobne upominki dla gospodarzy. Naszą wyprawę polecamy osobom, które mają już za sobą doświadczenie podróżnicze, także w mniej cywilizowanych rejonach świat o niezbyt wysokim standardzie życia. Trzeba się bowiem liczyć z niewygodami, brakiem infrastruktury i bardzo marnymi warunkami sanitarnymi. Poza Pamir Higway odwiedzimy min. Miasta Murghab, Ishkashim, Jezioro Zorkul, Okolice Piku Majakowskiego. Drogę z Khojand do Duszanbe i wiele innych zapierających dech w piersiach miejsc.